Mediacja karna jest możliwa w sprawach z oskarżenia publicznego, w sprawach z oskarżenia prywatnego, w sprawach dotyczących wykonania bezwzględnej kary pozbawienia wolności.
Postępowanie mediacyjne w sprawach karnych teoretycznie jest możliwe w każdej sprawie, niezależnie od ciężaru gatunkowego oraz etapu postępowania, pod warunkiem, że wyrażają na nie zgodę obie strony postępowania. Do mediacji kieruje sąd, prokurator, policja lub inny organ prowadzący dochodzenie. Sprawa może zostać skierowana z inicjatywy oskarżonego (podejrzanego) lub pokrzywdzonego. Kryterium skierowania do mediacji jest „charakter sprawy, czyli rodzaj konfliktu karnego”.
1. Należność zryczałtowana za przeprowadzenie postępowania mediacyjnego, która wynosi 120 zł.
2. Ryczałt za doręczenia pism związanych z przeprowadzeniem mediacji w kwocie 20 zł, niezależnie od liczby doręczonych pism.
Jeżeli podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia mediacji jest podatnik zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług (VAT), wysokość kosztów postępowania mediacyjnego podwyższa się o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług.
Według cennika mediatora, w zależności od wartości przedmiotu sporu, zakresu mediacji oraz liczby sesji mediacyjnych. Aby uzyskać informację na temat ceny zapraszam do kontaktu: kontakt@o-media.pl