wczytywanie strony

Mediacja karna

Mediacja karna jest możliwa w sprawach z oskarżenia publicznego, w sprawach z oskarżenia prywatnego, w sprawach dotyczących wykonania bezwzględnej kary pozbawienia wolności.


WNIOSEK O PRZEPROWADZENIE MEDIACJI

Czego dotyczą mediacje karne?

Postępowanie mediacyjne w sprawach karnych teoretycznie jest możliwe w każdej sprawie, niezależnie od ciężaru gatunkowego oraz etapu postępowania, pod warunkiem, że wyrażają na nie zgodę obie strony postępowania. Do mediacji kieruje sąd, prokurator, policja lub inny organ prowadzący dochodzenie. Sprawa może zostać skierowana z inicjatywy oskarżonego (podejrzanego) lub pokrzywdzonego. Kryterium skierowania do mediacji jest „charakter sprawy, czyli rodzaj konfliktu karnego”.


SPRAWDŹ, JAK WYGLĄDA PRZEBIEG MEDIACJI

Przeciwwskazania do przeprowadzenia mediacji karnej.

Nie ujawniono pokrzywdzonego.

Strona ma problem alkoholowy, uzależnienia od środków odurzających lub chorobę psychiczną.

Długotrwała przemoc w rodzinie (fizyczna bądź psychiczna), np. przestępstwo znęcania.

Recydywa (przestępstwo powinno mieć charakter jednorazowy).

Udział w przestępczości zorganizowanej.

Jak wygląda proces mediacji karnej?

W postępowaniu przygotowawczym skierowanie do mediacji następuje po przedstawieniu zarzutu. Możliwa jest prywatna (umowna) mediacja karna na etapie postępowania przygotowawczego. Jeżeli nie jest możliwe bezpośrednie spotkanie podejrzanego (oskarżonego) z pokrzywdzonym, na przykład z powodu obaw pokrzywdzonego, mediator może przeprowadzić postępowanie mediacyjne w sposób pośredni, przekazując każdemu z nich informacje, propozycje i stanowisko dotyczące zawarcia ugody i jej treści zajmowane przez innego uczestnika.

KOSZTY MEDIACJI SĄDOWYCH W KARNYCH

Zgodnie z art. 618 § 1 pkt. 8 Kodeksu postępowania karnego koszty mediacji stanowią wydatki Skarbu Państwa. Koszty postępowania mediacyjnego określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2003 r. w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym.

W skład kosztów postępowania mediacyjnego wchodzą:

1. Należność zryczałtowana za przeprowadzenie postępowania mediacyjnego, która wynosi 120 zł.

2. Ryczałt za doręczenia pism związanych z przeprowadzeniem mediacji w kwocie 20 zł, niezależnie od liczby doręczonych pism.

Jeżeli podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia mediacji jest podatnik zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług (VAT), wysokość kosztów postępowania mediacyjnego podwyższa się o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług.

Koszty mediacji prywatnych w sprawach karnych

Według cennika mediatora, w zależności od wartości przedmiotu sporu, zakresu mediacji oraz liczby sesji mediacyjnych. Aby uzyskać informację na temat ceny zapraszam do kontaktu: kontakt@o-media.pl

DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z MEDIACJI KARNYCH?

Postępowanie mediacyjne w sprawach karnych daje stronom możliwość współdecydowania w swojej sprawie.

Pozwala poznać i zrozumieć stanowisko drugiej strony.

Ułatwia wzajemne relacje między pokrzywdzonym a sprawcą przestępstwa po popełnieniu przestępstwa i umożliwia wspólne funkcjonowanie w społeczeństwie bez poczucia krzywdy czy zagrożenia.

Pozwala na wypracowanie przez strony przy udziale mediatora satysfakcjonującej ugody i uzyskanie szybkiego naprawienia szkody i zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego za doznaną krzywdę od sprawcy przestępstwa z pominięciem prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

W sprawie z oskarżenia prywatnego zawarcie ugody w postępowaniu mediacyjnym skutkuje umorzeniem postępowania karnego. W toku posiedzenia pojednawczego lub w wyniku mediacji dopuszczalne jest pojednanie się obejmujące również inne sprawy z oskarżenia prywatnego, toczące się pomiędzy tymi samymi stronami. Równocześnie z pojednaniem strony mogą zawrzeć ugodę, której przedmiotem mogą być również roszczenia pozostające w związku z oskarżeniem. (art. 492 - 494 kpk).

W sprawie z oskarżenia publicznego ugoda mediacyjna jest dokumentem zawierającym zgodne deklaracje stron, co do sposobu zakończenia sprawy. Nie ma ona mocy prawnej, stąd też w sprawie takiej musi zostać wydany wyrok.

Treść ugody mediacyjnej w sprawie z oskarżenia publicznego sąd bierze pod uwagę przy rozstrzygnięciu sprawy karnej, co może skutkować dla sprawcy: nadzwyczajnym złagodzeniem kary (art. 60 § 2 pkt 1 kk); odstąpieniem od wymierzenia kary, a nawet od obligatoryjnego orzeczenia środka karnego we wszystkich wskazanych w ustawie przypadkach; uwzględnieniem wniosku oskarżonego o dobrowolne poddanie się karze (art. 387 kpk); uznaniem faktu zawarcia ugody jako okoliczności łagodzącej przy wymiarze kary.


WNIOSEK O PRZEPROWADZENIE MEDIACJI

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Chcesz poznać terminy najbliższych szkoleń online. Umów się na bezpłatną konsultację z mediatorem lub złóż wniosek o mediację

Anna Korniak

+48 609 825 055



Masz pytania?